Автор Jae Lee
Видавництво – Dynamite
Рік видання 2007
Геніальна людина – геніальна у всьому?
Важко відразу відповісти на це питання. Якщо говорити про абсолютну геніальність , то відразу згадується Леонардо – універсальний творець, геній тіла і духу.
Та все ж? це рідкісний виняток, бо, що б стати асом в певній області потрібно витратити багато часу, багато сил, майже всього себе.

В списку найкращих комікс-художників ДжейЛі для мене завжди на першому місці, важко пояснити чому, напевно грає роль не так близькість стилю, як близькість настрою.
Але що станеться, коли геніальний художник вирішує сісти ще й за крісло сценариста?
”Hellshock” – дає нам відповідь на це питання.

В 1994 році в молодому видавництві ”Image”, Лі створю ”Hellshock” – історію з подвійним сенсом в якій головним героєм були жінка-інтерн в диспансері для психічно хворих і пацієнт, котрий вважав себе ангелом, скинутим з небес.
Вже зважаючи на сюжет і те, що в той час більше популярними були супергеройські комікси, йому не вдалось закінчити серію. (Вийшло тільки 4 випуски).

Потім , вже в 1997-98 роках, він видає закінчення у вигляді другого тому.
У 2007 році в видавництві ”Dynamite” виходить ”Hellshock, vol. 2, The Definitive Edition (2007)”.
Комікс виявився дуже складним, як для самого автора так і для читачів, мало хто з фанів Лі взагалі зумів прочитати і зрозуміти його.
Вся справа в скрупульозності і детальному психологізмі, котрого я ще ніколи не зустрічав в жанрі коміксу.

Hellshock це розтин душі і розтин системи. Комікс на стільки багатий подробицями, фактами, а основне емоціями, що вони просто приголомшують з перших сторінок і вимагають часу, щоб їх перетравити.
Я прочитав його за два дні, та все ж передивлятись і перечитувати буду багато разів.
Основна тема – що краще жахлива правда чи божевільне блаженство?
Чого варті цінності повсякденного життя?
Як виглядає чисте божевілля і чому люди приходять до нього?

Як людина знайома з психіатрією, скажу, що мене просто дивує реалізм зображеного, всі погляди на систему, думки котрі прокручуються в голові лікаря.
Я впевнений, що Джей Лі консультувався з багатьма лікарями і спеціалістами перед написанням свого опусу, всі медичні терміни, стани і способи терапії – справжні.
Переживання лікаря – справжні і сумніви теж насправді закрадаються в серця не тільки пацієнтів, але і лікарів.
Але найбільш вражаючий аспект цього творіння – це контраст, яким є четверта глава.
Зображення життєвого шляху людини, її мрій і бажань, а також перешкод через дитину, що біжить за метеликами і склом, що ранить її ноги можна відчути фізично.
Описано навіть народження душі, народження чуттів.
Я впевнений, що дуже мала кількість людей зможе прочитати цей твір.
Він заховається десь в тихих полицях, з нього не знімуть блокбастер і не продадуть заслиненим дітлахам.
Так стається з усіма хто виходить за рамки, а це і зробив автор перетворивши комікс на калейдоскоп його поглядів на життя.
Не даремно він називає цей комікс найінтимнішим своїм творінням.
І єдина пораду яку я вам дам – не спішіть, хай Крістіна тихо розповість вам свою історію, а ви подивіться в її очі і побачите десь глибокого на дні самого себе.
