“Місто гріхів. Важке прощання”, або як пахнуть янголи і як пахне канцерогенний дим.

Художник і сценарист : Френк Міллер.

Оригінальне видавництво: Dark horse

Українською видано у видавництві “Mal`opus”

Результат пошуку зображень за запитом "sin city marv art"

Ми всі вже були там. Можливо ще й досі там знаходимося, скоріше за все так і є.

І це огляд на класичний нуарний комікс “Місто гріхів”, проте це аж ніяк не знайомство, бо безперечно кожен точно щось чув, а можливо й бачив однойменну дилогію Родріґеса і Міллера.

 Жителі “Міста гріхів” зустрічаються й з нами – це придуркуватий мудило, що курить на ходу, лишаючи по собі смердючий шлейф канцерогенного диму, це бритоголовий наркоман з гнилими зубами, що просить грошей щоб “добратись до дому”, це п’яна шльондра, що збиває на смерть цілу сім’ю.

Місто гріхів Міллера дещо романтичніше, з одного боку тут нема ні добрих ні злих, всі прогрузли в нечистотах, проте є якісь натяки на мораль і закони, є покидьки, котрі вбивають покидьків, є філософія злочину і є заповіді, котрі існують, що б їх порушували.

Свого часу фільм практично ідентично повторив комікс, тоді виникає питання “Нафіга читати це все в  папері, якщо можна побачити видовищні картинки без буков?”.

Відповідь проста, але логічна – акцент на найголовнішому. Тільки найсоковитіші кадри, тільки найкраща перспектива – це свідчення безперечного режисерського таланту Міллера. Чого тільки вартують шикарні панелі з молитвою :

Малюнок Міллера максимально грубий і брутальний, але місцями він все ж вдається й до деталізації. Френк дуже полюбляє різноманітні звуки, і якщо не помиляюсь, то на даний момент більшої кількості звуків я ще не бачив в жодному з перекладених українською коміксів.

Було пророблено добрячий шмат роботи , тут і дивовижно влучні “Копць!” “Гуць” “Гукк”, не обійшлось і без звуків пострілів і видихів. Знімаю капелюха.

Для непідготовлених дядечко і тітоньок, комікс може виявитись занадто жорстоким, в його арсенал також входить оголення і нецензурна лексика. Інакше тут бути не може і добре, що так є.

Тепер давайте трохи про формат і українське видання.

На час написання статті, в нас вже вийшли чотири хардкавери від “Темного коня” – “Біцівський клуб’ від КСД, “Геллбой” від Вовкулаки, “Чорний молот”, знову ж таки від Вовкулаки і “Місто гріхів” від Мальопусу.

На фото немає велетенського бібліотечного видання про Анунґ Ун Раму, але, як бачимо в порівнянні з цими трьома “Місто гріхів” є найменшим.

В порівнянні з іншими коміксами, “Місто гріхів” трохи менший і це повністю логічно, адже по перше, він чорно-білий, а по друге мало деталізований, тому в його випадку чим менше тим краще. Але, програючи в розмірах він виграє в естетичному оформленні – в очі відразу кидається шикарне вибіркове золочення, тиснення чи як там воно зветься, червоними літерами. Також сам силует Марва вибірково полакований. Надпис на корінці теж з червоним тисненням.

А тепер – порівняємо з іншими виданнями.

Другий том “Сендмена” від “Рідної мови”
Стандартний марвелівський хард “Темна вежа” Кінґа
Делюкс від DC і за сумісництвом, одна з кращих графічних робіт Джея Лі “Озимандіас”
Ну і вишенька на торті – другий том “Крамнички жахіть”, кажіть що хочете, але ці дві книги шикарно виглядають разом!

Сторінки якісні, фарба пахне добре, проте “Місто гріхів” зіштовхується з типовими проблемами чорно-білих графічних видань – інколи чорний колір недостатньо інтенсивний, а інколи сторінки трохи просвічують, але своєї ціни безумовно вартує.

Результат пошуку зображень за запитом "marv sin city comic"
Art by Carlos DAnda

Про переклад. Тут я поговорю трохи детальніше.

Микита Янюк отримує плюсик за “файний плащ”, за різні звуки, окрім напевно “глик”, бо чому не “ковть”? Також знайшов конструкцію “я валюся” , котра пахне русизмом, чому не написати “я провалююся”, хоча це спірне питання, так само, як “задираки” (рос. задира) замість забіяк , і так, в нас є таке слово, але воно вже застаріле і трохи дивно його чути з вуст Марва. Також знайшлась одна одруківка – “салунам” , тут пропущена літера “и”.

Як бачимо, це всі огріхи, котрі я зміг знайти на 208 сторінках комікса, отже це дуже навіть добре, наступного разу просто будьте уважнішими з коректурою.

Тепер про додаткові матеріали. ЦЕ бомба! Бачили б ви мої очі, коли я побачив ескіз в якому Марв б’ється з монашкою, от прикиньте, в Міллера була навіть така божевільна ідея, добре, що він її замінив на маніяка в окулярах і кедах.

Міллер демонструє віртуозність в зображенні руху, багатьом художникам варто було б використати “Місто гріхів” в якості такого собі підручника динаміки. А одна сторінка мені дуже сильно нагадала, його легендарну обкладинку з “Повернення Темного Лицаря”.

Від епічних сцен з дощем в мене й досі мурахи. Вони всі лягають одна на одну, як і кадри фільму і міцно вгризаються в пам’ять.

А ще комікс класно пахне. Напевно, не так ,як янголи, але його були приємно почитувати на гойдалці з вітерцем і шурхотінням трав і всякої літньої животини.

Міллер тонко жартує над поп культурою, ось тут наприклад, проститука одягнута на манір Диво Жінки:

Про сюжет і мотивацію героя можна писати і говорити багато, але маємо глибоко травмованого виродка, котрого запросто підкорила шльондра однією єдиною ніччю на одинці з ним. Добре, що наші міста ще не настільки спотворили нас і не настільки згнили самі, хоча хто його знає, що там буде далі.

Отже, як же ж то пахнуть янголи?

А хрін його знає, можна спитати у Марва. Або у свого особистого Марва, такого собі Містера Хайда, що живе в середині кожного з нас і може колись вирватися на зовні. А що б додати трошки екстріму в своє сіре снування ми наразі можемо віддухопелити курвого сина, котрий йде попереду і димить канцерогенним димом зі своєї смердючої пащі.. що не хочеться?

Тоді вихід один – благословенна сублімація і прочитання “Міста гріхів”, що його можна придбати за посиланнями :

https://www.onthebus.com.ua/komiksy/msto-grkhv-tom-1-vazhke-proshchannya/

https://cosmic.com.ua/ua/misto_grikhiv_tom_1_vazhke_proshchannya/

https://www.ideo-grafika.com/product/sin-city-ua-1/

1 Comment

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s