“Тіт Андронік” – найкровавіший твір Вільяма Шекспіра

Час від часу я натрапляв на згадки про “Тіта Андроніка” в багатьох книгах, статтях і лекціях. П’єсу описують, як вражаючу різанину, аналогів котрій нема серед класичних драматургічних текстів.

Останньою краплею, котра переповнила чашу, була згадка “Тіта Андроніка” Дюренматом у його есеї “На манівцях”.

Події п’єси розгортаються в часи занепаду Римської імперії. Хоробрий полководець Тіт Андронік повертається з війни супроти гунів, на котрій він втратив двадцять своїх єдинокровних синів. Його стрічає римський сенат на чолі з Сатурніном і Басіаном – синами померлого імператора. Андроніка вирішують зробити імператором, проте, він відмовляється на користь Сатурніна. Тут же, в самому ж початку відбувається моторошна сцена – жертвопринесення Аларба – сина Тамори, гунської цариці. Незабаром сам Тіт убиває вже власного сина – Муція, котрий закриває йому шлях до Бассіана і Лавінії, котру Андронік віддає за Сатурніна.

На цьому вервичка моторошних убивств, смертей і зґвалтувань не закінчується. В п’єсі, чим далі, тим більше зростає градус всеохопного зла, а диригує тут Аларб – мавр і коханець Тамори, котра зваблює Сатурніна і стає царицею Риму.

А зараз, звернімо увагу на список дійових осіб. В самому кінці ми помічаємо незвичного персонажа – Мамку та чорне дитя. Тут, Шекспір вдало замаскував тему приходу Антихриста, котрий народжується від союзу Зла із ще більшим Злом, але водночас є й дитям королівської крові.

В порівнянні з іншими роботами, ця здається надто жорстокою і грубою. І це не дивно, бо за даними дослідників “Тіт Андронік”, то один з перших творів Шекспіра.

Великий вплив на автора справив Овідій і його “Метаморфози”, часто можна знайти прямі або опосередковані посилання на цей твір.

В часи Шекспіра ця драма не була надто популярною, але зараз можна знайти безліч чудових постановок. Особливої уваги заслуговують ілюстрації і картини. Одним словом, “Тіт Андронік” це дійсно найжорстокіша і найстрашніша річ зі всього доробку Вільяма Шекспіра, але прочитати її дуже навіть варто. Вона буде потужним контрастом після тієї ж таки “Бурі” чи “Сну літньої ночі” .

Додаткові матеріали.

Вражаючі ілюстрації від Anthony Ventura.Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s