Прочитане у 2020

Список прочитаного завів відразу з початком 2020 року. Читацький рік почався дуже вдало, першою книгою було обрано роман Умберто Еко “Таємниче полум’я Цариці Лоани” – багато ілюстрований, сповнений любові до книг і читання, головний герой відновлює пам’ять відвідуючи місця дитинства, читаючи і згадуючи сокровенні миті, розгадуючи загадку Туману .  2021 я продовжу традицію катабазису подібним романом – “Лінкольн у Бардо”, а ще перечитуванням “Бардо Тхедола” і “Книги, того хто виходить у День”.

“Гіпнеротомахія Поліфіла” – ще одна велика книга, котру я вирішив прочитати за рекомендацією Еко, бо варто вчитись у великих. В цім контексті абсолютний фаворит і практично бог – Хорхе Луїс Борхес, твори цього генія, я вирішив перечитувати кожного року, та й роблю це вже одинадцять років підряд, защораз відкриваючи щось нове( благо в цім році переглянув цікавезну борхесівську лекцію від Михайла Назаренка).

Платон – мій вступ до античної філософії і еталон великого мислителя, але  в життєвих керунках мені значно ближчий епікурейсько-стоїчний Сенека, котрого я теж читав цьогоріч і продовжу в 2021.

Фрейд – деякі книги прочиталися вже вчетверте, деякі праці були зовсім новими. Був щиро вражений “Тотемом і Табу”, а біографія Ломанна від “Видавництва Жупанського” стала найкращим нонфікшном року і ще більше привідкрила завісу таємного Сиґізмундового життя.

Відпочинком були комікси, цього року раптово став справжнім комікс-критиком, почавши співпрацю з Чорним Левом. Скотт Пілігрим, Клаус, Ходячі мерці, Дедпул проти Таноса та інші мальописи вносили розмаїття в мій і без того багатий раціон. 2021 в цім плані обіцяє ще більше, починається співпраця з порталом Geek.ua.

Якщо побіжно проглянути список, відразу кидається у вічі велика кількість античних текстів. З них найкориснішим і найнатхненнішим (написались чотири розділи “Тетраморфеуса”) був велетенський текст Псевдо-Аполлодора “Міфологічна бібліотека” – виписав собі 136 цитат!  Це есенційна книга для всіх, хто цікавиться грецькою міфологією – з цієї книги черпав Овідій, Вергілій,Аполлоній, Горацій, Сенека і практично всі римські літератори, її ж як основу використовують автори всіх можливих сучасних антологій від Ґрейвза і до Куна. А жоден переспів не зрівняється з оригіналом, навіть якщо оригінал не такий барвистий і поетичний.

Таро – ще один прорив і зміна парадигми, важко оцінити на скільки мене збагатила ця окультно-символічна система, за шість місяців я вивчив основи символізму, прочитав масштабну працю Демміта про розвиток картомансії і завівся чотирма колодами. І сенс не в пророкуванні долі (але і це цікаво) а у вивченні іконології і тих численних впливів, які зазнавали 78 карт, щоб дійти до нашого часу. Щоб зрозуміти Світовий Символізм не достатньо Таро, як і недостатньо Біблії, Грецьких міфів, чи окремо взятих релігійних текстів, але сукупне вивчення філософій, доктрин і вчень, дарує відчуття перебування в Морі Духів, В Печері Душ, На Хмарі Перевтілень і У Вогні Відродження. Звідси випливає теорія архетипів Юнґа, цикли міфів про потоп, смерть і воскресіння бога, війну за місто, і найцікавіше – Теорія про священний алфавіт, Кабала і Віра у Істинно Священний Текст, слова і думки якого розкидані по всіх текстах світу.

“Учневі конче необхідно обходити ці кола символізму знову і знову, допоки фігури не злиються разом аж до цілковитої нерозбірливості в п’янкому танці екстазу; лиш тоді він зможе вважати себе тим, хто здатен прилучитися до Таїнства і виконати для себе і для всіх людей Велике Діяння!”

Ким же він був зараз, як не тим самим учнем і чи не в цьому полягав сенс накопичення слів, образів, пісень, знаків, натяків, магічних пасів, розкритих загадок і створених лабіринтів. Кожна нова істина, як краплина живої води, як листочок на віковічному дереві. Дереві, котре галузиться і росте, чуєш, як скрипить його міцний стовбур, деревом, що ховає в собі гніздо Сімурга, і гніздо Руха, і гніздо Фенікса, і гніздо Гарпії з двома головами – чоловічою і жіночою. На підсвідомому рівні він розумів, що всі ці знання дуже потрібні і дорогоцінні, що їх значення він зможе зрозуміти лише тоді, коли підкріпить фундамент, новими цеглинами, коли виростить ще більше пуп’янків на молодій гілці, коли побачить давно забуте Старе в новонародженому, щойно пробудженому Новому. Бо все, що в горі, те й внизу, бо як на Небі так і на Землі і четверо сутностей пожирають і породжують одне одного. А той, чию книгу він тримав в руках, теж напевно колись ішов дорогою пригод, він вдивлявся в знаки довкола себе, він поважав традицію, але й не боявся бунту, ще кажуть, що він говорив з Тевтом, або ж створив його з нічого, бо він мусів бути створеним. В сім ділі обов’язково мала б бути Вища Жриця, Елуна, Папесса. Двоє з них колись створили два найдосконаліші сети, не тільки оракули, але й циклопедії з котрих вчилися і пізнавали. Дві жриці відчинили обидві деки Таємного Вікна, щоб світлянисті рапіри Золотого Світанку проникнули в Покої Розуму, пробуджуючи сплячу Уяву і закликаючи Архітектора до Дії.

 І ось воно – те цілковите злиття архетипів: Персіфаль з торбою й псом, Одін протятий списом на зрізанім древі, витесанім хресті, вмираючий Гор на колінах Марії, Девкаліон і Пірра старії, з ковчега на світ випускають голуба і молоде вороненя, Ра, Геліос, Тор та Ілля четверо правлять небесною колісницею, іскра з неї лине додолу, запалюючи язичницьке вогнище і терновий кущ, а там ратними подвигами прославлений муж Агамемнон побіля жертовника, перед ним тремтячий блідий Ісаак, але з неба янгололица діва, з луком і стрілами, не дасть йому вчинити кровопролиття, хліб на списі приналежиться трьом -Гільгамеш, Геракл, Самсон – супроти сонмища вищерених морд, кожен з героїв як одіж на собі має лев’яче хутро, вість про чорні вітрила воднораз вбиває Кекропового сина Егея, і підступно обманутого Трістана, до ворожого стану приходить у золотисту туніку вповита Юдита, і відтинає печальну голову, щоб на тарелі принести і в неї вдивлятись, як це робила дочка ще одного царя, Тімат, Тіфон, Апоп, Йормунґанд, вимислюють в своїх зміїних головах Початок Вселенського Кінця, коли спицями виймає очі свої Едіп, Лот щось нерозбірливо шепоче у сні, пісні ж Давидові й Орфеєві милі дереву і звірині,  в новому тілі йдуть Лібер, Мітра, Ісус та Осіріс, глянути як там за горизонтом згорають старі світи, Сет, Люцифер, Тескатліпока і Шива розривають матерії шви, тріскають жили у Уробороса, Кита, Черепахи, Слона… Темрява… Запал, Подих, Хлюпіт, Струс і знову Нова, ні не Нова, а дещо забута, Воскресла Стара Істина. Знову зростає і в невинності пізнає атрибути буття.        

 

Хочеться подякувати Яні, Сергієві, Іванові, Владиславові, та Євгенові.

Яні за рекомендації “Сповіді пожирача опіуму” Де Квінсі та  “Історії” Геродота

Сергієві за “Непереможне сонце” Пелевіна, Вільяма Морріса, Балларада і неперевершеного  Лорда Дансейні книгою котрого “Боги Пеґани” я відкрив свій 2021 і це було феєричне відкриття.       

Іванові дякую за філософські бесіди.

Владиславові за “Безчестя” Кутзе.

Євгенові за “Гімн Пану” Артура Мекена.

 Список книг подається в процесі  читання.

  1. “Таємниче полюм’я цариці Лоани” Умберто Еко
  2. “Аустерліц” Вінфрід Георг Зебальд
  3. “Недільне дитя” Інґмар Берґман
  4. “Сатурн” Яцек Денель
  5. “Прощавай чорний понеділку, або Сніданок Чемпіонів” Курт Воннеґут
  6. “Метаморфози” Публій Овідій Назон
  7. Легенди і казки древнього Єгипту
  8. “Блідий вогонь” Володимир Набоков
  9. “Психологічні типи” Карл Юнґ
  10.  “Алеф” Хорхе Луїс Борхес

 11. Дрезденська галерея, колекція шедеврів

 12.“Нехай мене звуть Ґантенбайн” Макс Фріш

13.“Корабель дурнів” Себастіан Брант

14. “Всі вогні- вогонь” Хуліо Кортасар

 15.“Заколот” Володимир Кузнєцов

 16.“Суддя і його кат” Фрідріх Дюрренмат

 17.“Лабіринт” Фрідріх Дюрренмат

 18.“Вавилонська вежа” Фрідріх Дюрренмат

 19. “Тіт Андронік” Вільям Шекспір

20.“Антоній і Клеопатра” Вільям Шекспір

21.“Довколосвітні мандри короля Зібеліна” Жан Крістоф Рюфен

22.“Леонардо” – Карло Педретті

 23.“Психопатологія буденного життя” Зіґмунд Фройд

 24.“Майбутнє однієї ілюзії” Зіґмунд Фройд

 25.“Невдоволеність культурою” Зіґмунд Фройд

 26.“Чоловік Мойсей і монотеїстична релігія” Зіґмунд Фройд

 27.“Чому війна?” Зіґмунд д Фройд

28. “Поза принципом задоволення” Зіґмунд Фройд

 29.“Я і воно” Зіґмунд Фройд

 30.“Техніка та методика психоаналізу” Зіґмунд Фройд

 31.“Начерки з психології” Зіґмунд Фройд

 32.“Американські лекції для студентів” Зіґмунд Фройд

 33.“Мандри Гуллівера” Джонатан Свіфт

34.“Пісня про Роланда”  

 35.“Я Іоанн…” Андрій Аркан

 36.“Безчестя” Джордж Кутзее

 37.“Декамерон” Джованні Бокаччо

 38.“Вибрані оповідання в озвученні Олега Булдакова” Говард Філіпс Лавкрафт

 39.“Таємні краєвиди на гору Фудзі” Віктор Пелевін

 40.“Касцусіка Хокусай.” Пейзажі, ілюстрації, манґа

41.”Українські замовляння”

 42.“Історія в дев’ятьох книгах” Геродот

 43.“Замок з чорного дерева”  Джон Фаулз 

 44.“Фрондео” Роман Черковський

 45.“Скляні бджоли” Ернст Юнґер

 46.“Сповідь англійського пожирача опіуму” Томас де Квінсі

 47.“Галерея украдених шедеврів” Саймон Хоупт

48.“Кімната снів” Девід Лінч, Крістін Маккена

49.“Коротка історія всього на світі” Біл Брайсон

50.“Коріолан” Вільям Шекспір

 51.“Про обов’язок” Марк Тулій Ціцерон

 52.“Про старість” Марк Тулій Ціцерон 

 53.“Про дружбу” Марк Тулій Ціцерон 

 54.“Людина мисляча” Джеймс Аллен

 55.“Малон помирає” Семюел Беккет

 56.“Грецька міфологія” Аза Тахо-Годі

57.”Яблуко добрих вістей” Василь Голобородько

 58.“Шидеври” Юрко Позаяк

 59.“Калиновий герб” Ігор Калинець

 60.“Історія західної філософії. Книга перша – Досократики” Бертран Рассел

61.“Історія західної філософії. Книга друга – Сократ, Платон і Арістотель” Бертран Рассел

62.“Історія західної філософії. Книга третя – Древня філософія після Арістотеля” Бертран Рассел

63. “Апологія Сократа” Платон

 64.“Крітон”  Платон

65.“Іон”  Платон

66.“Протагор”  Платон

 67.“Федон”  Платон

68.“Федр” Платон

69.“Бенкет” Платон

70.“Алківіад перший”  Платон

71.“Алківіад другий”  Платон

72.“Євгеній Онєгін”  Олександр Пушкін

73.“Герой нашого часу”  Михаїл Лермонтов

 74.“Маскирад” Михаїл Лермонтов

 75.“Мцирі” Михаїл Лермонтов

76.“Аргонавтика”  Аполлоній Родоський

77.“Прометей закутий”  Есхіл

78.“Мантісса” Джон Фаулз

79.“Коханка французького лейтенанта” Джон Фаулз

 80.“Про природу речей” Тіт Лукрецій Карр

81.“Книга задоволень” Остін Осман Спейр

82.“Книга вигаданих неістот” Євген Лір, Кшися Федорович, Ната Фріден

83.“Діалоги” Луцій Анней Сенека

84.“Академічний обмін” Девід Лодж

85.“Муму” Іван  Турґєнєв

86.“Коротка історія людства” Герберт Велс

87.“Непереможне сонце” Віктор Пелевін

88.“Оди”,“Еподи”,“Сатири”,“Послання” ,“Про поетичне мистецтво”  Квінт Горацій Флакк

89.”Про відомих людей. Про граматиків. Про Риторів. Про поетів. Про істориків. ” Гай Светоній Транквіл

90.“Антична література” Тахо-Годі, Лосєв

91.“В країні водяників та інші новели” Акутагава Рюноске

92.“Трагічна історія доктора Фауста” Крістофер Марло

93.“Історія майбутнього” Тімоті Лірі

94.“Міфологічна бібліотека” Псевдо-Аполлодор

95.“Королівство безмежного простору: Портрет голови” Раймонд Талліс

96.“Історія древньої Греції в обраних життєписах” Генріх Штолль

97.“Горгій” Платон

98.“Держава” Платон

99.“Прерафаеліти” Ігор Свєтлов

100.“Галюцинації” Олівер Сакс

101.“Intermezzo” Михайло Коцюбинський

102.“Ашек Керіб” Михаїл Лермонтов

103.“Кармічні видіння та інші оповіді” Олена Блаватська

104.“Вибрані поезії” Володимир Набоков

105.“П’єси” Володимир Набоков

106.“The illustrated key to the Tarot” Arthur Edward Waite

107.“Сироп Вересень. Ранні і пізні вірші” Андрій Жураківський

108.“Шестигранник” Хуліо Кортасар

109.“Тільки сутінки” Хуліо Кортасар

110.“Історії хнопів і фамів” Хуліо Кортасар

111.”Pre-Raphaelite Tarot” Valeria Menozzi

112.“Всесвітня історія підлоти” Хорхе Луїс Борхес

113.“Історія вічності” Хорхе Луїс Борхес

114.“Філософія  жартома” Педро Гонзалес Калеро

115.“Вигадки і хитросплетіння” Хорхе Луїс Борхес

116.“Нові розслідування” Хорхе Луїс Борхес

117.“Творець” Хорхе Луїс Борхес

118.“Похвала тіні” Хорхе Луїс Борхес

119.“Повідомлення Броуді” Хорхе Луїс Борхес

120.“Філеб” Платон

121.“Тімей” Платон

122.“Критій” Платон

123.“Великий танець королівських фігур”Артур Вейт, Дарсі Кюнц

124.“Магія книги” Герман Гессе

125.“Зла мудрість” Фрідріх Ніцше

126.“Життєпис Езопа. Книга про Ксанфа-філософа і Езопа – його раба” Анонім

127.“Діоген Синопський – переоцінка цінностей” Максим, Антисфен, Діоген Лаертський, Піррон, Платон, Плутарх та інші

128.“Великий Бог Пан” Артур Мекен

129.“Ван Гог” Фламініо Ґвальдоні

130.“Матісс” Фламініо Ґвальдоні

131.“Хліб на списі” (елегії, ямби, еподи) Архілох

132.“Перша книга Юрайзена” (пер. Ів Зеон) Вільям Блейк

133.“The book of Urizen” (оригінал) William Blake

134.“Трістан та Ізольда” Кретьєн де Труа

135.“Чотири стихії” Роберт Шеклі

136.“Нижча земля” Вільям Моріс

137.“Золоті крила, Лист Френка та інші оповіді” Вільям Моріс

138.“Нотатні книжки” Альбер Камю

139.“Нульовий номер” Умберто Еко

140.“Сотвори собі ворога” Умберто Еко

141.“Історія окультного Таро” Чарльз Декстер, Майкл Дамміт

142.“Таро. Ключові поняття” Хайо Банцхаф

143.“Безкровна війна” Олександр Міщенко

144.“Сім вечорів” Хорхе Луїс Борхес

145.“Мовні ґрати” Пауль Целан

146.“Щаслива смерть” Альбер Камю

147.“Замок Отранто” Горацій Волпол

 148.“Омон Ра” Віктор Пелевін

149.“Сократ” Микола Фомічев

150.“Мистецтво Бачити” Джон Берґер

151.“Лекції з мистецтвознавства” Джон Рескін

152.“Лара” Джордж Гордон Байрон

153.“Макбет” Джордж Гордон Байрон

154.“Зіґмунд Фройд” Ганс-Мартін Ломанн

155.“Бардо Тхедол”

156.“Тотем і табу” Зіґмунд Фройд

157.“Тлумачення сновидінь” Зіґмунд Фройд

158.“Затонулий велетень, Викрадення Леонардо та інші оповідання” Джеймс Баллард

159.“Повне зібрання сонетів” (оригінали і переклади) Вільям Шекспір

160.“Поетичні праці” Шрі Ауробіндо

Бо чи можливо з цього напливу

Обагатитись і перерости

Свою дитинність словосхапливу

І вічно спраглі золотоусти?

Летять, тріпочуть враз над головАми

Александрійських фоліантів голоси

Синедріон збирається над нами

Усе дамо, що хочеш попроси.

Співучости? Снаги? Кімвалу в грудях?

Безсмертя? Сліз? Меча? Пращі?

Romanus consul йде по людях

В багрянім шОвковім плащі

And so again, my fellow friend

Ейнсоф з сефір офіру сплів

У боротьбі знайдеш свій стенд

Де Ейя, острів  джепедайзу снів.

Впродовж року придбав більше ста книг, підтримував улюблені видавництва, робив передзамовлення.

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s