Найкращий нон-фікшн 2020

На мою думку жанр нон-фікшна зараз дуже сильно переоцінений, ба більше, цим терміном називають все що лише можливо – від мотиваційної макулатури до псевдо-психологічного шлаку. Засилля селфхелперів, пустопорожніх резонерських текстів і книг, котрі щосили намагаються видаватись науковими, знецінило даний жанр, але полиці все ще вгинаються, а купівельноспроможний охлос (тут дозволю собі процитувати безсмертного Чубая)  “лише жують, лише ковтають. Лише ковтають і жують — і більш нічого.”

Але, давайте про хороше.

Моє улюблене видавництво, цього року потішило двома найкращими книгами в жанрі нон-фікшн, а саме “Кімнатою снів” Лінча і біографією Фройда від Ломана.

Для мене важко сказати, хто все ж таки мені ближчий, Фройд Чи Лінч. Стосовно Лінча я абсолютний фанат – передивився-перечитав-переслухав усе, від короткого метра і до музичних альбомів, прочитав його книгу “Спіймати велику рибу” – просто геніальна насмішка над книгами з письменницької майстерності, на сторінках якої Лінч майже нічого не говорить про ідеї, зате багато каже про медитацію, дитячі спогади і куріння цигарок. З Фройдом ще цікавіше, адже в 2020 я прочитав 12 його праць і в принципі перебував у психоаналітичні темі з головою.

Обидві книги чудово перекладені (посилаю потужні хвилі респекту Романові Осадчуку, моєму улюбленому перекладачеві, в 2021 читатиму його переклад “Історій хворіб”). В “Кімнаті снів” снів знайшов кілька смішних помилок – атеріосклероз і (тут я качався по підлозі зі сміху) “Шестеро хворіють, шість разів” – приклад того, коли дослівний переклад не найкращий вихід, але це задротські штучки, які зовсім непомітні звичайному читачеві. До цих двох книг я із задоволенням повертатимусь, розглядачитму численні фото “Кімнати снів” а перечитуватиму цитати Ломана.

Також не можу не згадати найкрасивішу книгу року – велетенський альбом Хокусая, котрий я сам собі спрезентував на день народження, “Історію окультного Таро”, котра виявилась історією окультизму як явища з точки зору картомансії, а також “Мистецтво Бачити” Джона Берґера з альтернативними поглядами на рекламу, натюрморт і жіночий еротизм. “Галюцинації” Сакса, ще раз доводять і прибільшують мою любов до нейронаук, а описи тріпів найдеталізованіші і найемоційніші з тих, що я читав, місцями Тім Лірі і Кастанеда нервово курять збоку, чого лиш вартує епічна бойова сцена побачена в струмені сечі. “Нотатні книжки” Камю – зразок дійсно цікавих щоденників цікавої людини, а “Сотвори собі ворога” Умберто Еко збірка різноманітних ессе, таматиком котрих є питання існування душі в зародка і розвиток постмодерних письменницьких угрупувань.

В 2021 з нетерпінням очікую “Геліогабала” Антонена Арто в перекладі Романа Осадчука, якщо ця книга вийде, то автоматично стане найкращим нон-фікшном року.

 1. Дрезденська галерея, колекція шедеврів
 2. “Леонардо” – Карло Педретті
 3. “Касцусіка Хокусай.” Пейзажі, ілюстрації, манґа
 4. “Галерея украдених шедеврів” Саймон Хоупт
 5. “Кімната снів” Девід Лінч, Крістін Маккена
 6. “Прерафаеліти” Ігор Свєтлов
 7. “Галюцинації” Олівер Сакс
 8. “Коротка історія всього на світі” Біл Брайсон
 9. “Коротка історія людства” Герберт Велс
 10. “Історія майбутнього” Тімоті Лірі
 11.  “Королівство безмежного простору: Портрет голови” Раймонд Талліс
 12. “Історія древньої Греції в обраних життєписах” Генріх Штолль
 13. “Магія книги” Герман Гессе
 14. “Ван Гог” Фламініо Ґвальдоні
 15. “Матісс” Фламініо Ґвальдоні
 16. “Нотатні книжки” Альбер Камю
 17. “Сотвори собі ворога” Умберто Еко
 18. “Історія окультного Таро” Чарльз Декстер, Майкл Дамміт
 19. “Сім вечорів” Хорхе Луїс Борхес
 20. “Сократ” Микола Фомічев
 21. “Мистецтво Бачити” Джон Берґер
 22. “Лекції з мистецтвознавства” Джон Рескін
 23. “Зіґмунд Фройд” Ганс-Мартін Ломанн

Бонус:

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s