Вперше я прочитав дану книгу в шістнадцять років і це був мій перший роман, неймовірно геніального, неперевершеного і вражаючого Джона Фаулза – одного з кращих представників жанру інтелектуальної літератури, постмодерну і витонченого інтелектуала, котрого легко можна поставити в один ряд з Борхесом, Еко , Мітчелом і Джойсом.В той далекий час я був тільки частково готовий сприйняти насичений гумористично-інтелектуально-еротичний витвір генія. “Мантиса” більше стимулювала corpus cavernosum, аніж substantia grisea.

Для мене “Мантиса” була цікаво написаною еротикою про взаємовідносини автора і його музи. І ця центральна вісь таки залишається стержнем довкола котрого Фаулз накручує мисленнєве полотно роману, але яку незрівнянно велику кількість алюзій, жартів, каламбурів та прихованих смислів я тоді втратив!Я вже неодноразово говорив про свого літературного даймона, своєрідного книжкового ангела хоронителя, котрий завжди веде мене до потрібних книг, спрямовуючи моє читання в такому руслі, щоб кожна наступна книга якимсь чином продовжувала, і доповнювала попередню, а чи базувалась на попередньому читацькому досвіді.

Це повторилось і з “Мантисою”, я знову вернувся до неї, але як багато нового почерпнув!Перш за все численні посилання на античну літературу : Овідій, Гомер, Вергілій, Горацій, Катулл та в цьому романі навіть з’являється сам Сократ! Теорія ейдосів і тіні на стінах, Геліконські джерела і сам Мусогет, в ролі піар менеджера!

Післяполудневий відпочинок Фавна, забавляння з психоаналізом і комплексом Едіпа, псевдолінґвістичні і псевдомедичні терміни для відвертання уваги і задурювання наївного читача!Я просто аплодую стоячи, Джон Фаулз вже вкотре довів, що будь який жанр він може перетворити в інтелектуальний делікатес, сповнений не лише високочолими смислами, але й жартами і гарячими сексуальними сценами.Отаке буває, коли повертаєшся до прочитаних книг з новим досвідом, це знову ж таки доводить, влучну фразу – “ТАЛАНОВИТА КНИГА ПОТРЕБУВАЄ ТАЛАНОВИТОГО ЧИТАЧА”.

Тому вперед – далі до солодких глибин розуму, думання і літературного екстазу, а всім тим, хто знає Фаулза ,як автора його найслабшої, але найпопулярнішої книги “Колекціонер”, я відповім словами одного принца : There are more things in heaven and Earth Horation, Than are Dreamt of in your philosophy.