Джон Фаулз “Мантиса”

Вперше я прочитав дану книгу в шістнадцять років і це був мій перший роман, неймовірно геніального, неперевершеного і вражаючого Джона Фаулза – одного з кращих представників жанру інтелектуальної літератури, постмодерну і витонченого інтелектуала, котрого легко можна поставити в один ряд з Борхесом, Еко , Мітчелом і Джойсом.В той далекий час я був тільки частково готовий сприйняти насичений гумористично-інтелектуально-еротичний витвір генія. “Мантиса” більше стимулювала corpus cavernosum, аніж substantia grisea.

Для мене “Мантиса” була цікаво написаною еротикою про взаємовідносини автора і його музи. І ця центральна вісь таки залишається стержнем довкола котрого Фаулз накручує мисленнєве полотно роману, але яку незрівнянно велику кількість алюзій, жартів, каламбурів та прихованих смислів я тоді втратив!Я вже неодноразово говорив про свого літературного даймона, своєрідного книжкового ангела хоронителя, котрий завжди веде мене до потрібних книг, спрямовуючи моє читання в такому руслі, щоб кожна наступна книга якимсь чином продовжувала, і доповнювала попередню, а чи базувалась на попередньому читацькому досвіді.

Це повторилось і з “Мантисою”, я знову вернувся до неї, але як багато нового почерпнув!Перш за все численні посилання на античну літературу : Овідій, Гомер, Вергілій, Горацій, Катулл та в цьому романі навіть з’являється сам Сократ! Теорія ейдосів і тіні на стінах, Геліконські джерела і сам Мусогет, в ролі піар менеджера!

Післяполудневий відпочинок Фавна, забавляння з психоаналізом і комплексом Едіпа, псевдолінґвістичні і псевдомедичні терміни для відвертання уваги і задурювання наївного читача!Я просто аплодую стоячи, Джон Фаулз вже вкотре довів, що будь який жанр він може перетворити в інтелектуальний делікатес, сповнений не лише високочолими смислами, але й жартами і гарячими сексуальними сценами.Отаке буває, коли повертаєшся до прочитаних книг з новим досвідом, це знову ж таки доводить, влучну фразу – “ТАЛАНОВИТА КНИГА ПОТРЕБУВАЄ ТАЛАНОВИТОГО ЧИТАЧА”.

Тому вперед – далі до солодких глибин розуму, думання і літературного екстазу, а всім тим, хто знає Фаулза ,як автора його найслабшої, але найпопулярнішої книги “Колекціонер”, я відповім словами одного принца : There are more things in heaven and Earth Horation, Than are Dreamt of in your philosophy.

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s