”Благослови Тебе Боже! Чорний Генсек.”


Олексій Жупанський
Видавництво Жупанського

Я дочитав книгу і видихнув з полегшенням.
Склалось так, що вона була третьою з марафону видавництвом Жупанського.” Транс” – “Виголошення лоту 49” і ось, “Бережи тебе Боже. Чорний генсек.”

Книга починається з поїзду. Неквапливо нам проводять екскурс в світ роману, це Радянський союз ‘’котрий зміг’’ (чи може не зміг? то вже дізнаємось в кінці), тут і ядерний удар по Афганістану і зміна політики і поглядів, а також нотка чогось страшного і таємничого.

Жупанський починає загравати зі стилем уже з перших сторінок – вражаючого ефекту добивається переходом мови одного з шахтарів в сон, котрий дуже нагадує тираду якогось політика з імперіалістично-ктулхівськими поглядами. Далі – Лавкрафтівське містечко в якому шахтарі докопались до чогось ДИВНОГО. Герой приїжджає до готелю і тут же – дуже цікаве посилання у формі зловісного ШХТР назава готелю (привіт Рльєх) . Та й сам вигляд готелю це типовий будинок Інсмута. 
Але знаєте, що найдивніше? В антуражі світу Жупанського, Лавкрафтівський Інсмут не просто вливається, але й блякне, адже далі читача чекає така безодня потворних і нелюдських сцен, що Говард Філіпс нервово курить десь збоку.
Майже половина книги написана суржиком, це звичайна мова людей Союзу. Автор не гребує й матюками і масними виразами – все це творить вражаюче реалістичну картину і після деяких сцен мене насправді нудило. Читаючи Лавкрафта я сприймав його відсторонено, його жахи були зовсім інші, неправдоподібні, ‘’Чорний Генсек’’ же, на стільки натуралістичний, що персонажів бачиш, а інколи і відчуваєш на запах. 
Світ Генсека це божевільний мікс з слаттер-панку , окультних сект, надгострої сатири і темної філософії, котра відкривається наприкінці.
І знаєте, можливо ця система і гіперболізована, але і в реальному СРСР бували випадки, коли піонери доносили на своїх друзів, коли люди писали наклепи один на одного, коли для того що б дістати перепустку або дозвіл треба було проходити цілу Яковову драбину бюрократичної писанини. 
Окремої уваги заслуговують описи ритуалів, тут вони на стільки моторошні і бридкі, що людям з хворим серцем читати не варто. Поїдання нутрощів, різанина і розчленування тут звичне діло. Сцена з виварюванням і досі викликає в мене неприємні відчуття. 
Також, можна непогано так від’їхати від опису ритуалів від зурочення. Тут Жупанський сягнув своєї психоделічної вершини, навіть Пєлєвін такого не видасть.
Оповідь побудована так, що читач подорожує цим божевільним світом в компанії гротескних героїв – Зінки, Вітька, Улялюя і Правди. Кожен з них це уособлення радянського світу. Трапляються і цікаві каламбури, наприклад – ”Правда очі коле” ( Правдою в цій історії називають перевертня, котрий з легкістю міняє оболонки і знаходиться в тілі п’ятнадцятилічної школярки, ця Правда блискавично вбиває ворогів гострими спицями).
Також тут є пантеон ‘’Підземних богів’’ котрі мешкають в тунелі під Дніпром. Вони, звісно уособлюють справжню владу Союзу. 
Чорний куб бібліотеки в мене чомусь асоціювався з Малевичем, там же Книга Влади і інші заборонені книжки, між якими заточився і Толстой і Шевченко і Плаатон з Лао Цзи. Найсмішніше в книзі – ”Три місяці в колгоспі ім. Леніна” – пародія на ”120 днів Содому”.
Також книга відкрила для мене чудову групу – Godspeed You! Black Emperor
. Я пишу огляд, а на фоні – Sleep з альбому Lift Your Skinny Fists Like Antennas to Heaven. Як фанат дум-джазу проводжу певну паралель між цими жанрами і пост-рок тепер не раз звучатиме в навушниках.

Я дочитав книгу і видихнув з полегшенням – було важко і страшно. В емоційному плані це найважча книга року.
Здається, я читав ’’1984’’, ‘’О, дивний новий світ’’ ,’’Ми’’ i ‘’Механічний апельсин’’, що б зрозуміти – є гірше і це гірше, нас дивом оминуло (дійсно?) , але саме зараз хоче забрати назад. 
Залишайтеся людьми, і хай береже вас Чорний Генсек.

1 Comment

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s