Сінематограф Абрахама Хосебра (частина 4), або Десять унікальних фільмів для перегляду в прекрасному усамітненні

Ну що, нарешті в дома, нарешті в затишку, нарешті можна відпочити від безконечної кавалькади фізіономій, вихлопів і вигуків? Так, це справжній рай для інтровертів і мізантропів. Хто теж в цій лізі, прошу підняти руки. Тому можна нарешті почитати Овідія, давно прибережений том Юнга, чи якийсь номінований графічний роман. Можна почати займатись храмом тіла, сісти на шпагат, відпрацювати парочку ефективних ударів з тай-бо, довести до ідеалу прес…

Але ж є ще так багато видатних фільмів! Так, але тут є невеличка проблемка. Не знаю як ви, а я дивлюсь фільми не надто часто і то тішу себе вже стовідостковими шедеврами, практично свідомо уникаю серіалів і стараюсь перетравлювати фільми. Так, мій улюблений жанр то арт-хаус, але це такі фільми, котрі треба нормувати. Себто дивитись дозовано – один, два, три в тиждень.

Тому зараз я пропоную вам список з двадцяти фільмів де кожен інколи дуже кардинально відрізняється від іншого і за якістю і за формою подання. Це зроблено для того, щоб такі люди, як ото я могли витримувати в голові всі ці без перебільшення унікальні образи, але щоб це була не одноманітна каша, а смачне асорті. І так, ще одна порада – не дивіться більше одного-двох фільмів в день, так враження будуть свіжими і спогади не надто швидко розвіються.

  1. Brazil (1985) Terry Gilliam

Великий, великий, великий і ще раз великий ШЕДЕВРИЩЕ! Можливо, один з найкращих фільмів, котрі я бачив в житті. Суміш Орвела, Хакслі і Франца Кафки. Фражаючі польоти у сні і болючі падіння на яву. Багато англійського гумору, прекрасна акторська гра. Одним словом – “требадив”.

2.  L’année dernière à Marienbad (1961) Alain Resnais

Один з найкрасивіших фільмів створених людством. Експеримент з наративом. Фільм, котрий дуже і дуже потужно вплинув на роман “Тетраморфеус”, внаслідок чого в нім з’явилось одне речення довжиною в десять сторінок. Поле для дій та інтерпретацій. Саме той фільм, до котрого повертаєшся знову і знову. А ще, завдяки ньому я навчився дуже добре грати в Гру НІМ і навіть планую випустити модифіковану її версію з персонажами “Тетраморфеуса”. Фільм-віха, фільм-легенда. Високе кіно.

3. Angel’s Egg (天使のたまご, Tenshi no Tamago)  Mamoru Oshii

Справжнісінький фентезійний, дистопічний, постапокаліпсисний арт-хаус в жанрі аніме. Художник Йошітака Амано, режисер Мамору Оші – творець найкращого аніме в історії людства “Ghost in Shell”. Просто дрім тім. Якась надлюська промальовка (ручна) волосся. Фільм залишиться з вами надовго і проникатиме в сни.

4. Inland Empire (2006) David Lynch

Ну, це ж Лінч. Тобто, безперечний шедевр. Тут геній кінематографу знов повертається до своєї улюбленої теми – множинної особистості. Тут знову є щось схоже на Темний Лодж і знову говориться про актора у фільмі і різницю між сценарієм і дісністю. Але справді особлива в цім фільмі зйомка, бо робилась самим Лінчем, як і звук і всі інші компоненти. Сам Девід у фільмі з’являється, як голос світло-механіка (напевно найшикарніше камео режисера-бога в історії кінематографу,як явища).

5. Sommaren med Monika (1953) Ingmar Bergman

Поки що найгірший фільм Берґмана з усіх, котрі мені доводилось переглядати, але його варто подивитись заради спостерігання за ростом великого режисера. Також, якщо порівнювати з фільмами вище, він значно простіший у всіх сенсах. І я ненавиджу “фільми для відпочинку” “аби мозок відпочив” і так далі, але з великою натяжкою цей фільм можна до таких причислити. І я ж говорив, що цей список треба чимось розбавляти, тому ловіть вам розбавку номер раз.

6.The Devil’s Carnival (2012) Darren Lynn Bousman

Відносно короткий фільм в жанрі кабаре-м’юзиклу. Так, він дуже і дуже контрасно виглядає на фоні вище перелічених, але від того не програє , а навіть навпаки. Дуже і дуже хороша режисура, прекрасні костюми, не надто складний сюжет, але оригінальне і цікаве зображення бога. Не любите м’юзикли? Цей полюбите!

7. The New World (2005) Terrence Malick

Медитативний широкий душею і сенсами фільм від Терренса Малліка. Зазвичай цей режисер вдається до жанру вільного кіно, без жорстких сюжетних рамок і акцентом на імпровізацію. Малліку вдалось в непопсовому ключі відобразити тему завоювання Нового Світу і по-своєму інтерпретувати історію Покахонтас – доньки вождя, котра стала дружиною європейця.

8. Santa Sangre (1989) Alejandro Jodorowsky


Фільм відносять до трилогії класики Алехандро Ходоровскі (Кріт, Свята гора, Свята кров). Як і у всіх фільмах великого візіонера, тут багато метафізики, таро, цирку і магії. Також тут особливо розкривається еротика. Сцени з жінкою в татуюваннях це просто дещо. Не обійшлося без роздумовуваннями над Біблією, а також головні ролі зіграли його сини. Можна провести паралелі з “Психо” Хічхока.

9. Prova D’Orchestra (1978) Federico Fellini


Черговий шедевр-експеримент від Фелліні. І цього разу весь фільм це репетиція оркестру. Щось подібне спробував зробити Зюскінд в повісті “Контрабас”, але у Фелліні вийшло значно краще. Також фільм, котрий дуже не схожий на всі попередні. Також дуже особливий і цінний.

10. Ascenseur pour l’échafaud (1958) Louis Malle

А ось тут перед вами любов з першого погляду. Фільм в котрому ідеально все. Попсовий жанр кримінальної драми, який здавалося би, нічим не може здивувати, раптово стає любов’ю всього вашого життя. А все завдяки непересічним акторам, харизмі і музиці безсмертоного Майлза Девіса. Саундтрек виконаний в жанрі раннього нуар-дарк-джазу, це та музика , котру хочеться слухати вкінці світу, або меланхолійними вечорами. Шедевр, шедевр, шедевр! Насолоджуйтесь!

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s